Wesołe wojenne zimy

okupacja, przed 1942 r.
Za niemieckich czasów po wybuchu wojny trzeba się było szybko przyzwyczaić do sytuacji i jakoś się do niej dostosować. Żyliśmy normalnie, nawet nie bardzo przestrzegaliśmy tych wszystkich wojennych rozkazów. Na przykład zaklejanie okien: niektórzy naklejali paski na szyby, ale inni, np. my... Skądże.

W zimie, jak przyszedł wieczór, to spędzaliśmy czas w gronie przyjaciół. Koleżeńskimi „paczkami" lataliśmy na sanki, na kuligi, ślizgaliśmy się, spacerowaliśmy i robiliśmy sobie w śniegu psikusy.
Nie było telewizji, wieczory długie, więc się młodzież zbierała w domach, a w razie godziny okupacyjnej - po kryjomu uciekało się to tędy, to tędy, przeleciało się cichcem zaułkami, byle tylko się spotkac. Życie toczyło się normalnie, ale bardziej towarzysko niż w dzisiejszych czasach. I jednak dużo weselej. Mimo wojny było bardzo miło wśród swoich kolegów, wspominamy to z rozrzewnieniem. Graliśmy w loteryjkę, we flirty, rozmawialiśmy, opowiadaliśmy sobie różne rzeczy, sympatyzowaliśmy, normalnie było. Jakoś inaczej na to wszystko patrzyliśmy: trzeba było uciekac do okopów - uciekaliśmy. Trzeba było iśc na wysiedlenie - szliśmy. Leciały z nieba bomby - to się chowaliśmy. Byliśmy młodzi, nie chcieliśmy myślec o śmierci i nie myśleliśmy. Ale o niektórych z nas pomyślała sama śmierć i częśc moich kolegów zabrała do siebie. Szkoda, bo byliśmy tacy piękni!
na podstawie wspomnień Pani H. oprac.bg
lód na Wiśle, okupacja
okupacja

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>