66 rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz

Najmłodsza ofiara Marszu Śmierci

Daria Czarnecka mieszka w Bielsku-Białej i jest studentką czwartego roku historii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Ponadto jako wolontariuszka pracuje w Muzeum Auschwitz -Birkenau oraz pełni funkcję wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowej w swoim rodzinnym mieście. Daria podczas pobytu w oświęcimskim Muzeum spotkała byłą więźniarkę Leokadię Rowińską , która opowiedziała jej o Marszu Śmierci w styczniu 1945 r. i swoim nieżyjącym synku.

Leokadia Rowińska urodziła się w 1924 r. w Warszawie. W czasie wojny była młodą mężatką. Podczas powstania warszawskiego była w trzecim miesiącu ciąży. W dniu 12 sierpnia 1944 r. ją i jej matkę przywieziono z Warszawy towarowym pociągiem do KL Auschwitz-Birkenau.
W styczniu 1945 r. Leokadia Rowińska była w dziewiątym miesiącu ciąży. Gdy esesmani zarządzili ewakuację obozu, postanowiła iść w Marszu Śmierci, aby ratować siebie i dziecko, w przeciwnym razie groziło jej rozstrzelanie.
W związku ze zbliżaniem się do Oświęcimia żołnierzy Armii Czerwonej, 18 stycznia 1945 r. esesmani wyprowadzili z KL Auschwitz i jego podobozów około 56 tys. więźniów. Dwie główne piesze trasy ewakuacyjne wiodły do Wodzisławia Śląskiego i Gliwic, skąd Niemcy przetransportowali więźniów do innych obozów koleją w odkrytych wagonach.
Leokadia Rowińska była wówczas w dziewiątym miesiącu ciąży. Po wojnie relacjonowała swoje tragiczne przeżycia: "Szliśmy całą noc i cały dzień aż do Pszczyny w śniegu i mrozie, mijając od czasu do czasu kałuże krwi i martwe postacie".
W Pszczynie pozwolono wycieńczonym więźniom na krótki odpoczynek i dopiero w Porębie esesmani zarządzili nocleg. Leokadia Rowińska spała wraz z innymi więźniarkami na strychu folwarku należącego do niemieckiej rodziny. W nocy - 21 stycznia 1945 r. - dostała silnych bólów i zaczął się poród. W tych strasznych warunkach na świecie pojawił się Irek. Miejscowa kobieta podarowała jej becik po zmarłym dziecku i uszkodzony smoczek. Pomagająca jej kobieta ochrzciła także noworodka i nadała mu imię Ireneusz. Chłopczyk wkrótce zmarł. Leokadia Rowińska pochowała go w Porębie pod przydrożną kapliczką.
Gdy po latach Daria Czarnecka usłyszała tę opowieść, postanowiła, że coś musi zrobić, by ta najmłodsza ofiara Marszu Śmierci została upamiętniona. O pamiątkową tablicę zabiegała aż dziewięć miesięcy.
Na cmentarzu w Pszczynie jest pomnik Ofiar Marszu Śmierci. W zbiorowej mogile spoczywa tam kilkudziesięciu więźniów, którzy po ewakuacji obozu, nie mogąc już iść dalej, zostali zastrzeleni przez esesmanów.
W 66. rocznicę urodzin Irka, na tym pomniku Leokadia Rowińska, mieszkająca w Warszawie, odsłoniła tablicę ufundowaną przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa z in-skrypcją tej treści:
"Pamięci Ireneusza Rowińskiego, najmłodszej ofiary Marszu Śmierci, urodzonego we wsi Poręba przez więźniarkę Leokadię Rowińską 21 stycznia 1945 roku. Żył dziewięć dni".

Uroczystość w dniu 21 stycznia 2011 r. poprzedziła Msza św. w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie. Wśród modlących się podczas Eucharystii była Leokadia Rowińska oraz inni byli więźniowie KL Auschwitz-Birkenau, a także kombatanci Armii Krajowej. Liturgię celebrował ks. major Mariusz Tołwiński, kapelan „czerwonych beretów" z 18. Biel-skiego Batalionu Desantowo-Szturmowego.

Adam Cyra

 

 

 

 

bożena gałuszewska kazimierz dolny

 

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>