A. Cyra Moneta z Rotmistrzem

Rotmistrz na monecie
Z okazji 65. rocznicy oswobodzenia KL Auschwitz Narodowy Bank Polski wyemitował okolicznościową monetę, upamiętniającą Ruch Oporu w tym największym nazistowskim obozie koncentracyjnym. Jest nią srebrny pieniądz o nominale 10 zł, z wizerunkiem Witolda Pileckiego. Rotmistrz Pilecki był twórcą konspiracji wojskowej w KL Auschwitz, którą tworzyli przede wszystkim polscy więźniowie polityczni.
Na awersie monety znajdzie się: u góry napis znad bramy wejściowej do obozu „Arbeit macht frei", poniżej fragment słupa oraz drutu kolczastego, a także okolicznościowe napisy: Rzeczpospolita Polska, Oswobodzenie KL Auschwitz-Birkenau i 65. rocznica 2010.

Na rewersie monety znajdzie się popiersie Witolda Pileckiego w obozowym pasiaku, z jego numerem więziennym 4859, na tle ogrodzenia obozu oraz fragmentu wieży wartowniczej, oraz napisy: Witold Pilecki, Twórca Związku Organizacji Wojskowej, KL Auschwitz.
Rotmistrz Pilecki zasługuje na pamięć jak mało kto. Był on jedynym dobrowolnym więźniem KL Auschwitz. Przeżył tam 947 koszmarnych dni i nocy. Ale jego tragedia rozegrała się dopiero kilka lat po wojnie w warszawskim więzieniu na Mokotowie, gdzie w okresie terroru stalinowskiego został stracony 25 maja 1948 r.
Podczas procesu przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie w marcu 1948 r. oskarżał bohaterskiego rotmistrza prokurator mjr Czesław Łapiński, który pochodził z Olkusza, gdzie ukończył Gimnazjum im. Króla Kazimierza Wielkiego. Jego ojciec dr Julian Łapiński był znanym lekarzem olkuskim. Prokurator Czesław Łapiński zmarł w Warszawie 6 grudnia 2004 r. W tym czasie toczył się jego proces, w którym odpowiadał za zbrodnię sądową popełnioną na Witoldzie Pileckim przed ponad pół wiekiem.
Adam Cyra

 

 

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>