Apel w sprawie czystości Kazimierza

Droga Bożeno,
Od kilku dni jestem w Kazimierzu, w miejscu, które bardzo, bardzo kocham; w miejscu szalenie atrakcyjnym, mającym wiele czaru.
Niestety, podczas dzisiejszego spaceru widziałam w lesie wiele worków
ze śmieciami... Jestem z tego powodu bardzo smutna, ale i rozczarowana tym, że ludzie bezwstydnie i jawnie szpecą przyrodę. Myślę, że to nie wystawia im dobrego świadectwa, myślę też, że szkodzą nie tylko naturze, ale i miastu, nam wszystkim.
Mój dzisiejszy spacer z Męćmierza do Kazimierza byłby piękny, gdyby nie widok tych worków. Są miejsca, w których stoi ich kilka - to przykry widok.

Co moim zdaniem powinno się zrobić? Na przykład w mojej ojczyźnie,
w Austrii, podejmuje się społeczne inicjatywy ochrony środowiska, związane ze szkołą. Raz w miesiącu nauczyciele z dziećmi
oraz z rodzicami idą do lasu i zbierają drobne śmieci.
To uczy dzieci dbałości o środowisko, które należy do nas wszystkich.

Uważam, że również tutaj powinno się coś takiego robić. W akcje powinni być zaangażowani mieszkańcy. Przecież do Kazimierza w każdy weekend przyjeżdżają goście, aby odpocząć i cieszyć się przepiękną okolicą!

A więc droga Bożeno, przedsięweźmij coś, żeby ci, którzy tu przyjadą, mogli znowu cieszyć się czystą naturą. A i my, którzy tu mieszkamy - żebyśmy i my czuli się u siebie dobrze.
To właśnie my nie możemy sobie pozwolić na bezczynne siedzenie
i przyglądanie się, jak ginie nam to, co najwartościowsze.

Sama jestem gotowa wziąć przyjaciół, rękawice, worki - i pójść posprzątać moje ulubione ścieżki...

Irina
księżna zu Sayn - Wittgenstein - Berleburg
*

Droga Irino,
Czysta, zadbana Austria istotnie jest krajem, który powinien być dla nas wzorem. Może jeszcze nie wszyscy umiemy patrzeć daleko wprzód i daleko wkoło, ale większość z nas rozumie, że to, co mamy jest skarbem.
Tylko niektórzy traktują otoczenie w sposób nieodpowiedzialny. I tylko niektórzy z nas uważają, że troska o okolicę jest obowiązkiem jedynie władz. Dlatego, zgodnie z Twoim apelem postanowiliśmy coś przedsięwziąć:
w najbliższą sobotę nasza redakcja zakasuje rękawy i z workami rusza do wąwozów i do lasu.
Jesteśmy pewni, że inni - podobnie jak Ty - się do nas przyłączą. Zatem - do soboty!

O szczegółach poinformujemy wkrótce.
Bożena
Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>