Awans - film

Filmy w Kazimierzu Dolnym

AWANS
1974 rok
... dzieje się we wsi Męćmierz...
Scenariusz napisany przez Edwarda Redlińskiego jest bliźniakiem „Konopielki": do zapadłej wsi wraca syn chłopski ze słowami: „Nie przyjechałem po resentymenty, ale by nieść kaganek oświaty".
Wykształcony, przerobiony na miastowego, wynajmuje izbę u własnych, acz ciemnych rodziców i dysponuje: „proszę mi gotować czysto, zdrowo i z mięsem". Społeczności wsiowej deklaruje „koniec głodu, ciemnoty i zacofania. Będzie widno i bogato". Krok po kroku wieś się elektryfikuje, kobiety są wyemancypowane, miast starych chat na wzgórzu widokowym wznosi się akuratny pawilon z kelnerską obsługą.
Cywilizowany raj dla turystów. Wszyscy jak jeden mąż podążają za światłem kaganka, wszyscy poza jednym idealistą (kiedyś Janosikiem), gotowym się utopić z żalu za widokiem szumiących wierzb i krzepkich dziewuch.
Dzieje się to i owo, aż wreszcie oświeceni chłopi pojmują swój błąd i - dawaj powracać do korzeni.
Obielić chałupy, przebrać w siermięgi i stworzyć dla odmiany dziewiczy a sielski raj dla turystów. Sołtys w stroju ludowym wita mieszczuchów wysypujących się z autokaru nie tylko chlebem i solą, ale i zachętą: „Wypoczywajta, hasajta, mocy nabierajta!". Miejscowi co do jednego wyglądają jak przekrój przez dział stroju ludowego w muzeum etnograficznym; do glinianych kubasów nalewają rdzenny kefir wprost spod lady, ze szklanych oblezionych przez końskie muchy butelek. Zmienia się hasło miejscowych: „Tylko ciemnota garnie się do nieugruntowanego postępu. Człek światły powróci do korzeni." (W tle wre zażarta walka górala podhalańskiego z mazurem - miejscowi jakoby złapali się za łby na oczach spragnionych widowiska przyjezdnych). „Od elektryki nerwica, krzywica i kołtun" - tak mówią, ale sami się gubią we własnym wariactwie. Ani tu korzeni, ani nowoczesności, karykatura jednego i drugiego. Cóż więc trzeciego? W finale - muszla koncertowa rzęsiście oświetlona, na niej hula pierwotny zew natury i rozgrywa się najbardziej pierwotny akt męsko - damski przy aplauzie współplemieńców. Natura upomniała się o swoje nie bacząc na korzenie, elektrykę i hasła reklamowe.
*
Bardzo pouczający materiał edukacyjny dla Kazimierza, no chyba że już jest za późno...
bg

PS
A jeśli obejrzycie dokładnie film, to dopatrzycie się oprócz pani Halinki jeszcze kilku innych postaci, np. Grzyb-Waldemar Rutkowski, turysta - Krzysztof Paruch, dziewczynka - Mariola Materek i in. mieszkańcy Męćmierza.
Pozdrawiam Wiktor


zobacz też wspomnienia z planu...

# Reżyseria: Janusz Zaorski
# Współpraca reżyserska: Zorika Zarzycka, Paweł Maria Dolewski, Bożena Politańska
# Scenariusz: Edward Redliński
# Zdjęcia: Jan Hesse
# Operator kamery: Ryszard Gajewski
# Współpraca operatorska: Julian Magda, Michał Podlaski
# Scenografia: Jan Grandys
# Współpraca scenograficzna: Jerzy Śnieżawski
# Dekoracja wnętrz: Zbigniew Ostoja-Zagórski
# Kierownictwo budowy dekoracji: Janusz Dwornik
# Kostiumy: Wiesława Krop-Konopelska
# Muzyka: Adam Sławiński
# Dyrygent: Jan Pruszak
# Wykonanie muzyki: Ewa Dębicka (wokaliza)
# Dźwięk: Bolesław Dacko
# Współpraca dźwiękowa: Jerzy Słomiński
# Montaż: Krystyna Komosińska
# Współpraca montażowa: Danuta Bonikowska
# Kierownictwo produkcji: Zbigniew Tołłoczko
# Współpraca produkcyjna: Janusz Szela, Marek Dobrowolski, Lech Kosecki
# Produkcja: Zespół Filmowy Pryzmat
# Atelier: Wytwórnia Filmów Fabularnych (Wrocław)
# Laboratorium: Wytwórnia Filmów Fabularnych (Wrocław)
# Kierownictwo laboratorium: Tadeusz Billewicz
# Obsada aktorska: Marian Opania (magister Marian Grzyb), Bożena Dykiel (Malwina), Józef Nalberczak (Sołtys), Małgorzata Rożniatowska (Sołtysowa), Gustaw Lutkiewicz (Maciej Grzyb, ojciec Mariana), Katarzyna Łaniewska (Grzybicha, matka Mariana), Janusz Paluszkiewicz (Błażej Zakała, ojciec Malwiny), Danuta Wodyńska (Zakalicha, matka Malwiny), Zdzisław Szymański (Lipka), Antonina Barczewska (Lipkowa), Eugeniusz Robaczewski (Kowal), Kazimiera Utrata (Kowalowa), Wanda Łuczycka (Horpyna), Marek Perepeczko (Antek), Jerzy Turek (Wyskrobek), Jan Kociniak (urzędnik Karczewiak), Hanna Balińska, B Bejm, Włodzimierz Bednarski (wczasowicz), J Berdowski, Jerzy Bloch, J Domagała, Jacek Dzisiewicz, Kazimierz Janus, A Jastrzębska, M Kogut, Bogdan Kowalczyk, L Kusak, Roman Kruczkowski, Asja Łamtiugina, A Marszycka, Celina Mencner, Halina Michalska, Ryszard Nadrowski, Jerzy Zygmunt Nowak, B. Paruszewski, M. Polaski, Jerzy Puzilewicz, Kazimierz Siedlecki, Karol Stępkowski, Józef Wieczorek, Andrzej Wiśniewski, Włodzimierz Wiszniewski, Ryszard Wojtyłło, Barbara Wronowska, Piotr Wyszomirski, K Uchman, Kazimierz Zarzycki, Powiśle (zespół amatorski z Końskowoli), Elżbieta Borkowska-Szukszta (wczasowiczka; nie występuje w czołówce)

 

 

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>