Brama cmentarna - c.d.

*
To prawda, że brama cmentarna pierwotnie była bramą prowadzącą do posesji aptecznej od ul.Nadwiślańskiej. Później w tym miejscu Spółdzielnia "Zgoda" miała swoje magazyny. Dziś jest tu blok "Batory".
Po wojnie nie spełniająca swej funkcji, uszkodzona brama została zabrana z posesji przeznaczonej pod budowę przez Pana Romualda Zdanowskiego, co uchroniło ją przed wywiezieniem na złom. Pan Romuald przewiózł bramę do kuźni Pana Borta, gdzie została naprawiona. W tym czasie nie było jeszcze wiadomo, że będzie bramą cmentarną.
Po jakimś czasie dopiero okazało się, że jest dla niej miejsce, aby mogła znów służyć.
Dlaczego Pan Romuald zabrał bramę? Powód był jeden: chciał ocalić przedmiot wykonany przez swego ojca, kowala Adama Zdanowskiego, który miał kuźnię przy ul.Lubelskiej. Udało się to i od przeszło 40-tu lat brama funkcjonuje jako cmentarna, dla jednych zwykła dla innych nie.
Kazimierzak.
* fotografia z lat 60. pochodzi z archiwum rodzinnego Pani Heleny Wermanowej. Na zdjęciu - Pani Helena z mężem Antonim. Państwo Wermanowie nie mają żadnego związku z artykułem poza takim, że na fotografii doskonale widać bramę.

czytaj też: http://wkazimierzu.pl/brama-cmentarna.html
czytaj też: http://kazimierzacy.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=124:jeszcze-o-tosamoci&catid=9:refleksje&Itemid=6

 

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>