Dwa Brzegi w Męćmierzu

Reportaż z wydarzeń artystycznych, które miały miejsce w Mięćmierzu podczas tegorocznej edycji Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi".
To już trzeci raz Mięćmierz uczestniczy aktywnie w wydarzeniach kulturalnych Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi'" - stało się tradycją organizowanie przez mięćmierską społeczność artystyczną wystaw oraz wydarzeń artystycznych, które przyciągają wielu gości festiwalowych
do tego pięknego miejsca. Wystawy plenerowe oraz niezwykła sceneria galerii KLIMATY w starej stodole były dotychczas miejscem spotkań ze sztuką malarstwa, fotografii, rysunku, tkaniny, najwyższej klasy.
Kontynuując tradycję dokumentowania zbiorowego portretu Mięćmierza,
po dawnych, wykonywanych w latach 1985-1987, rysunkach Rudolfa Buchalika (2008),  portretach rodzinnych we wnętrzach Janusza Kobylińskiego (2009), tym razem Tomek Sikora zaprezentował fotografie portretowe zwierząt domowych Mięćmierza i Okala.
W tegorocznej edycji wydarzeń, w związku z obchodzonym Rokiem Chopinowskim, po raz pierwszy pojawiła się muzyka - prezentacja multimedialna i wybór zdjęć Tomka Sikory będące częścią chopinowskiego projektu ilustrującego nostalgię młodego kompozytora, zebrane w piękny bibliofilski album z tekstami Chopina wybranymi z jego korespondencji, stanowiły tło koncertu fortepianowego wykonanego przez Kasię Kraszewską w trakcie otwarcia ekspozycji oraz pięknego koncertu pieśni
skomponowanych przez Chopina, które prezentowali artyści Warszawskiej Opery Kameralnej Ewa Pelwecka (fortepian), Dorota Lachowicz (mezzosopran) oraz Krzysztof Kur (tenor).
Spotkanie z pieśniami Chopina zakończyło ekspozycję projektu chopinowskiego.
Kolejnym tegorocznym wydarzeniem, które przyciągnęło milośników sztuki do galerii KLIMATY w stodole, był piątkowy wernisaż malarstwa grupy wybitnych artystów związanych od lat z Mięćmierzem, bywalców
i przyjaciół mięćmierskiej społeczności, którzy swoje coroczne przyjacielskie spotkanie w Mięćmierzu związali tym razem z pokazem swoich prac i projekcją filmu dokumentującego wcześniejsze spotkania,
dyskusje i spacery z udziałem Tomka Tatarczyka, współzałożyciela grupy, który, niestety, jest już nieobecny. W wystawie biorą udział:
Tomasz Ciecierski, Ryszard Grzyb, Robert Maciejuk, Paweł Susid i Włodzimierz Jan Zakrzewski kuratorem wystawy, trwającej do 10 września, jest Waldemar Baraniewski. Po otwarciu wystawy zebrani mogli wysłuchać pięknego koncertu fortepianowego w wykonaniu Macieja Grzybowskiego, który zagrał XXV Wariację z"Wariacji Goldbergerowskich" Bacha,
Sonatę c-moll L.4 Scarlattiego i na bis III Wariację z "Warjacji Goldbergerowskich" BWV 988 Bacha
.


Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>