Dzień Zaduszny

cmentarz w Kazimierzu
2 listopada, Dzień Zaduszny to w katolicyzmie czas poświęcony wspomnieniu i modlitwie za Wszystkich Zmarłych, a szczególnie za dusze cierpiące w czyśćcu w oczekiwaniu na przejście do nieba.
Zwyczaj Pamięci sięga daleko wgłąb historii, jeszcze do czasów pogaństwa, kiedy to związek ze zmarłymi przodkami był ważny, silny i żywy. Stanowili oni naturalną częścią społeczności, byli niezmiennie członkami rodzin, obecnymi ciągle w życiu, choć w sposób bezcielesny.
Tradycję tę przejęło chrześcijaństwo, adaptując ją na własny grunt i nadając szczególne znaczenie, zwłaszcza, że religia katolicka zakłada wiarę w zmartwychwstanie ciał i spotkanie na Końcu Czasów z tymi, którzy na razie odeszli.

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>