EDD na grodzisku Żmijowiska

Europejskie Dni Dziedzictwa
na grodzisku Żmijowiska
wędzenie ryb i mięs

W dniach 12-13 września na niewielkim grodzisku, usytuowanym w widłach Chodelki i Jankówki w miejscowości Żmijowiska, odbyły się uroczyste obchody Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz". Ogólnopolskie wydarzenie kulturalne o wymownym haśle idealnie podkreśla walory Kotliny Chodelskiej, którą we wczesnym średniowieczu zamieszkiwali Słowianie, czego potwierdzeniem są cztery grodziska: Chodlik, Żmijowiska, Kłodnica i Podgórz, które tworzą największe założenie obronne w międzyrzeczu Wisły i Bugu. Ale to najmniejszy gródek - Żmijowiska - stał się centrum przeszłości podczas obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.
Już od rana rozpoczęły się gorące przygotowania do tego - jak ważnego dla nas - wydarzenia. Grodzisko z minuty na minutę coraz bardziej przypominało świat sprzed 1200 lat. Słowianki pieczołowicie tkały krajki, szyły giezła i gotowały strawę, Słowianie przygotowywali się do wypału nowych garnków dla swych kobiet, a słowiańskie dzieci psociły i bawiły się ze zwierzętami. Osobliwy obrazek prac trwających na grodzisku był niczym innym jak podsumowaniem Warsztatów Archeologii Doświadczalnej, które odbyły się w sierpniu tego roku. Wówczas to powstał m. in. piec garnacarski, zrekonstruowany na podstawie znaleziska z Perespy koło Lubaczowa piec kuchenny, wybudowany w chacie półziemiankowej oraz studnia zrębowa (drewniana konstrukcja) z żurawiem, odtworzona w oparciu o odkrycie w Chodliku. Doskonałą okazją do zaprezentowania tych rekonstrukcji i zainaugurowania powstałego 1 czerwca 2009 roku oddziału Grodziska Żmijowiska były obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Pomysłodawcą projektów prowadzonych w ramach oddziału i jednocześnie gospodarzem imprezy był pan Paweł Lis.
12 września o godz. 14.00 rozpoczęły się oficjalne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa na Żmijowiskach. Imprezę plenerową otworzyli: Jacek Serafinowicz - dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Zenon Rodzik - starosta powiatu Opole Lubelskie, Grzegorz Teresiński - wójt Gminy Wilków, Anna Sikora-Terlecka - koordynator EDD w województwie Lubelskim. Wiele ciepłych słów skierowano do gospodarza uroczystości - Pawła Lisa, który wziął na siebie odpowiedzialność i oprowadził wszystkich uczestników EDD po zakątkach grodziska, ciekawie opowiadając o życiu jego mieszkańców i planowanych na przyszłość projektach archeologicznych. Po prezentacji zrekonstruowanych umocnień grodziska oraz śladów pozostawionych do naszych czasów przez Słowian, uczestnicy obchodów mogli podpatrzeć jak niegdyś ubierali się Słowianie, jak pracowali i spędzali wolny czas. Dużą atrakcją była zrekonstruowana półziemianka, w której urządzono kącik kuchenny z piecem chlebowym, naczyniami glinianymi i małym sprzętem.
posiłek po słowiańsku
Także największą popularność zyskała kuchnia słowiańska, a przede wszystkim wędzone pstrągi, mięso, ser oraz chleb upieczony na liściach chrzanu pod kloszem w piecu kuchennym. Słów uznania dla słowiańskiej gospodyni - Hanny Lis - nie było końca.
Hania Lis
Wrażenie na uczestnikach zrobił również gliniany piec garncarski, w którym wypalano naczynia. Niektórzy sceptycy nie wierzyli w powodzenie tego eksperymentu, a przede wszystkim w możliwość uzyskania wysokich temperatur. Ale ich niewiara trwała do momentu... gdy zobaczyli widniejącą temperaturę na ekranie termopary - 978 stopni C. Jak się później okazało, w niektórych częściach pieca temperatura ta osiągnęła ponad 1250 stopni C. Wszyscy byli zaszokowani, że w takim piecu, paląc wyłącznie drewnem sosnowym, można uzyskać tak wysoką temperaturę. Wypał naczyń prowadzili Marta i Krzysztof Wsilczykowie.
Marta Wasilczyk
Dużym zainteresowaniem cieszył się także pokaz kowalstwa historycznego Piotra Koniecznego.
Piotr Konieczny
Pierwszy dzień EDD dostarczył sporej ilość atrakcji, uczestnicy byli pod wrażeniem, czego dowodem był ich udział w dniu następnym. Zaprezentowano wówczas efekty wypału w piecu garncarskim oraz przygotowano kilka łakoci słowiańskich. Przez dwa dni trwających ogólnopolskich obchodów Europejskich Dnie Dziedzictwa, grodzisko w Żmijowiskach odwiedziło około 200 osób.
Anna Kacprzak.


 

 

 

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>