Aktualności

16.11.2008

Krwawa Środa


rynek, lata okupacji; repr. zb. MN
...
środa, 18 listopada 1942
...
Wiadomo, w listopadzie koło godziny piątej rano jest jeszcze ciemno. A nas tak właśnie, między piątą a szóstą, obudziły strzały z broni maszynowej. Dochodziły gdzieś tu, z bliska. Ojciec się zerwał, podszedł do okna ( w tym okresie okna musiały być szczelnie zasłonięte, zaciemnione, żeby żadne światło nie wychodziło z domu na ulicę. To był obowiązek, któremu oczywiście i my byliśmy podporządkowani.) Więc tata podszedł do okna i mimo zakazu odsunął kawałeczek zasłony. Widzimy: chodnikiem maszeruje dwóch ludzi, mundurowi, Niemcy. W ciemności co chwilę słychać było strzały.
czytaj dalej...
W.J.

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>