Jadwiga Czerepińska

Wieża - strażnica celna

Najprawdopodobniej powstanie okrągłej kamiennej wieży obronnej, zwanej potocznie basztą w Kazimierzu, która wyraźnie nosi cechy architektury przedkazimierzowskiej, wiązało się z ochrona poboru cła na Wiśle. Wieża ta musiała być otoczona pierścieniem zabudowy drewnianej, co w sumie tworzyło pierwotny zameczek powstały najpewniej z fundacji królewskiej lub książęcej, a nie żeńskiego klasztoru panien norbertanek. Charakter strażnicy celnej tłumaczy usytuowanie wieży vis a vis dawnego przewozu tzw. woyszyńskiego, co stanowiło punkt dość odległy od dogodnego miejsca osadniczego, jaki obrano na stożku napływowym Grodarza u stóp wzgórza, na którym powstała też fara kazimierska.

 

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>