Pożegnanie Arcybiskupa Życińskiego

Marcin Pisula
fot. Marcin Pisula
W sobotę 19 lutego w Lublinie odbył się uroczysty pogrzeb
Ś.P. Arcybiskupa Józefa Życińskiego.
Poprzedzały go smutne, a le i podniosłe uroczystości:
Mieszkańcy Lublina i całej Lubelszczyzny już w piątek od samego rana oddawali hołd swemu Arcypasterzowi. Wczesnym popołudniem modlono się za duszę Zmarłego Arcybiskupa Józefa Życińskiego w Kościele Akademickim na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Modliły się władze uczelni, profesorowie i setki studentów. Orszak żałobny prowadzony przez wiernych dotarł do Archikatedry, gdzie w piątek odprawiono dwie msze żałobne. W pierwszej z nich uczestniczyła głównie lubelska młodzież, w drugiej, wieczornej, brały udział osoby konsekrowane, głównie siostry zakonne z terenu całej diecezji, ale także setki osób świeckich.
Po mszy rozpoczęła się adoracja. Jeszcze o północy przed kościołem katedralnych ustawiały się tłumy wiernych, którzy nie kryli wzruszenia
i smutku; na twarzach wielu osób widać było łzy.
Odszedł wielki pasterz i wielki intelektualista, filozof, Wielki Człowiek. Szkoda, że wielkość tego tak często niesprawiedliwie ocenianego hierarchy dostrzega się dopiero, gdy już go między nami nie ma...
Odejście arcybiskupa Życińskiego jest na pewno ogromną, niepowetowaną stratą dla Lublina, Archidiecezji Lubelskiej i całego kościoła.
Ucierpi również życie intelektualne kraju, bo zabrakło człowieka światłego, tolerancyjnego.
I znów powracają pamiętne słowa: „Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą..."
obejrzyj zdjęcia...
bożena gałuszewska kazimierz dolny

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>