Radek

 
Gonty na kazimierskich dachach - te stare gonty - dawno porosły mchem, między klepkami zagnieździły się pająki. Malownicze to bardzo, choć nadgryzione zębem czasu...
Bez kazimierskich dachów Kazimierz nie byłby kazimierski. Wszyscy wiedzą, że gont układał Radek Skrzeczkowski. Ten niezwykłej urody mężczyzna o magnetycznym spojrzeniu, z kocią zwinnością wspinał się na szczyty kamienic. I choć dla wszystkich najbardziej zdumiewająca w tym wszystkim była jego kulawa noga w wielkim bucie ("jak on wchodził na drabinę?"), to mnie najmocniej zastanawia, jak on to robił, że sobie nie przydepnął tej długaśnej brody...
 
Radka właściwie uratowali Cyganie. Dosłownie, bo po tym, jak dyrektorowi Dz., kuzynowi Dz., rzucił garść opowieści o stryju zamordowanym w Katyniu, więcej w szkole miał się nie pokazywać. Ani w tej, ani w żadnej innej. No i jak to w bajkach bywa, ruszył w świat, rozejrzeć się za jakim fachem. Ruszył motocyklem i dojechał prawie do Dęblina, prawie, bo po drodze zdarzył się wypadek. Uderzenie wyrzuciło Radka daleko od szosy. Kiedy się przecknął, leżał między stosem patelni i czerwonymi butami z długimi cholewami. W taborze cygańskim wzięli go za swego (czarniawy był, smagły), zawieźli do doktora. Do zdrowia dochodził między tymi patelniami a czerwonymi cholewami. Nauczyli go tam tego i owego, i to i owo dość w życiu się przydało.
 
Piękny to był człowiek, niebywale. Tej piękności nabywał z wiekiem, im starszy, tym piękniejszy. Jego całkiem (jak na nasze warunki) egzotyczna twarz, miała w sobie jakiś majestat. Bez przesady!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reżyser Andrzej Barański, kręcąc "Dwa księżyce", obsadził go w roli modela, i to nie byle jakiego: na jego podobieństwo miał być stworzony przez malarza Bóg. Obraz, portret Boga. Nie ma dyskusji, do tej roli nie nadawał się  nikt inny w całym  Kazimierzu, a i poza Kazimierzem - ze świecą szukać. Piękny to był człowiek. A gont jak układał.........
 

 

 

 

 

 

 

                                                            

 

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>