Sklep nabiałowy

Przy rynku, w budynku przyklejonym do kamienicy Gdańskiej był sklep nabiałowy.
Panie sprzedawczynie miały fartuchy i coś na głowie, dziś już nie pamiętamy dokładnie co to było. Sery w dużych kawałach leżały na półkach i na ladzie, pani z wielkiego „bochna sera" odkrawała tyle, ile się chciało. Ser powleczony był warstwą czerwonego wosku, czasem strasznie trudno się go z tej skórki obierało.
Na półce ściennej leżały duże jak koła od wozu sery z odkrojonymi ćwiartkami. Żółte w środku, czerwone z zewnątrz. Koleżanka, z którą próbujemy sobie przypomnieć szczegóły sklepu nabiałowego, zdumiona otwiera oczy: jak to, to one były sztuczne??? Tak, to były atrapy na zachętę. Dla uzupełnienia na ściennej tablicy wymalowano slogany:
Sery żółte, sery białe
To produkty doskonałe

Był też malunek na pilśni: ser z wyciętym trójkątem i szara myszka. Jakieś to było bure, w brzydkich kolorach.
Na ladzie stała waga ze wskazówką w trójkątnym szklanym okienku, obok - cała bateria odważników.
Tyle lat minęło, a my wciąż - jak się okazuje - wszystkie koleżanki wspominające - pamiętamy dziwny, mleczny, trochę kwaśny zapach tego sklepu, nawet wyraźniej niż jego wnętrze.
Oprócz serów i masła był też kefir, śmietana i im podobne. Małe butelki z kolorowymi pazłotkowymi kapslami stały w drucianych skrzynkach. Na ścianie znów napis:
Kefir, jogurt i maślanka
Dobry napój od poranka.

Wisiało to po lewej stronie od wejścia.
Były też różne serki topione w identycznych pazłotkach. Różniły się etykietą i nie wiadomo, czy jeszcze czymś innym się różniły, na przykład smakiem?
Zdarzało się często - gęsto, że to, co się kupiło, zjadało się od razu przy sklepie, na zewnątrz, w witrynie z widokiem na rynek.
„Siadałam zawsze na parapecie przed sklepem i jadłam zwykłą, dzieloną bułkę kupioną chwilę wcześniej, popijając ją kefirem. Zawsze wtedy była ze mną babcia. Dotąd, gdy jem bułkę popijaną kefirem, od razu widzę tamten parapet pod sklepem i czuję smak dzieciństwa."
„A ja pamiętam ogromną kolejkę po masło w czasie stanu wojennego. Stałam z mamą strasznie długo, przebierając nogami. Kupiłyśmy wreszcie to masło w złotym opakowaniu."
Nie możemy sobie przypomnieć nic więcej. Nasze wspomnienia z dzieciństwa, które nie było obarczone troską o zakupy, są fragmentaryczne, ale i tak na pewno przypomną
Sklep nabiałowy przy rynku.
abi

 

 

 

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>