Ślimacze olbrzymy na janowieckim podzamczu

Andrzej Szymkowiak, Dominika Mierzwa,
Wojciech Brochwicz-Lewiński
fot. D.Mierzwa
Na wzgórzach janowieckiego podzamcza żyje od lat największy oskorupiony ślimak lądowy naszego kraju. Mowa o ślimaku winniczku (Helix pomatia L.). Osobniki tego gatunku potrafią zbudować muszle osiągające wymiary ponad 5 centymetrów (szerokość 4-5,5 cm; wysokość 5-5,5 cm).
Wapienne skorupy zachwycają swoją okazałością, białawo-brązową lub brązową barwą z charakterystycznymi jaśniejszymi lub ciemniejszym pasami biegnącymi wzdłuż skrętów.
W pełnej okazałości ślimaka winniczka można obserwować od maja do września w miejscach ciepłych, widnych i wilgotnych. Największą aktywność wykazują wczesnym rankiem i wieczorem, a także w czasie pochmurnej i deszczowej pogody.
Na przełomie września i października, ślimak winniczek chowa się w przygotowanych przez siebie niewielkich dołkach pod warstwą gleby lub ściółki. Zapada w stan hibernacji. Muszla zostaje zasklepiona wieczkiem nazywanym epifragmą. Epifragma tworzona jest ze śluzu nasyconego węglanem wapnia. Wieczko chroni ciało przed
wysychaniem a jednocześnie zapewnia ślimakowi oddychanie.
Wiosną po kilku ciepłych i deszczowych dniach, gatunek ten odrzuca wieczko a następnie wychodzi na zewnątrz.
W maju ślimak winniczek rozpoczyna okres rozrodu. To gatunek hermafrodytyczny co oznacza, że pojedynczy osobnik jest zarazem samcem i samicą. Jego organizm posiada wykształcony męski i żeński układ rozrodczy. Niestety nie dochodzi do zapłodnienia wewnątrz jednego organizmu. Zapłodnienie jest krzyżowe pomiędzy dwoma osobnikami.
Za sprawą człowieka coraz rzadziej można obserwować ślimaka winniczka w naturze. Dorosłe osobniki pozyskiwane są do celów konsumpcyjnych, a działania te, rozwinęły się na taką skalę, że w przeciągu kilku lat zaczęto mówić nie tylko o nadmiernym zbiorze, ale także o zagrożeniu całego gatunku na terenie naszego kraju.
ŚLIMAK WINNICZEK PODLEGA OCHRONIE CZĘŚCIOWEJ!
Zbiór osobników o średnicy muszli ponad 3 cm do celów handlowych może odbywać się tylko w okresie od 1 do 31 maja po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia.
Niewielkie jaja w białych osłonkach w liczbie około 50 sztuk, składane są w zagłębieniach gleby. Młode ślimaki wylęgają się po 3-4 tygodniach. W pierwszym okresie życia są kanibalami. Ich pożywieniem mogą być jaja swojego gatunku lub słabsze osobniki. Dojrzałość płciową osiągają po 3-4 latach, żyją 5-7 lat.
Przedsięwzięcie realizowane przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy w ramach projektu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Geologiczno - górniczo - środowiskowe warunki utworzenia Geoparku Małopolski Przełom Wisły (od Zawichostu do Puław)nr 21.3111

 

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>