Wyspa złoczyńców

Film przygodowy, którego premiera odbyła się 5 kwietnia 1965.
„Wyspa złoczyńców" to jeden z najbardziej udanych filmów, opartych na motywach powieści Zbigniewa Nienackiego.
Seria książek przygodowych dla młodzieży z ich bohaterem - panem Tomaszem, cieszyła się przed laty dużą popularnością.
(Dziś chyba chłopcy wolą poruszać się po wirtualnych światach w towarzystwie fantastycznych herosów, niż czytać książki o Panu Samochodziku...)

Scenariusz do filmu napisał sam Nienacki, warto też zwrócić uwagę na muzykę skomponowaną przez Wojciecha Kilara i tekst piosenki Agnieszki Osieckiej.

Z naszego, kazimierskiego punktu widzenia, film jest cenny jako dokument obrazu ówczesnego miasta i okolic.
Zaraz na początku, pamiętający mogą sobie przypomnieć, a niepamietający - zobaczyć - drogę wiodącą do Kazimierza, jeszcze z drzewami po obu stronach.
Potem rynek, wydający się ogromnym placem, nie „przystrojonym" wtedy dzisiejszymi „upiększeniami"; fragmenty zrujnowanych w czasie wojny budynków, budkę z lodami nad Grodarzem, prowadzoną przez PP. Trojanowskich; rybackie sieci w Mięćmierzu...
No i w ogóle można dać się porwać sentymentalnej nostalgii przeszłości, która zawsze wydaje się lepsza niż współczesność...

Hola - hola z tą pochwałą minionych lat! Dla otrząśnięcia się z tęsknot - dialog z filmu:
Funkcjonariusz MO do Pana Samochodzika:
- Legendami o duchach i skarbach Milicja Obywatelska się nie zajmuje, obywatelu. Wykształcenie marksistwoskie nie pozwala!
I dalej:
- [Ale] gdyby [oni] chcieli je sobie przywłaszczyć, właśnie te skarby - a, to wtedy zajmiemy się tą sprawą. No jasne! Zajmiemy się!".
*
Reżyseria: Stanisław Jędryka
Scenariusz: Zbigniew Nienacki
Dialogi: Stanisław Dygat
Zdjęcia: Stanisław Loth
W rolach głównych: Joanna Jędryka i Jan Machulski
Muzyka: Wojciech Kilar, słowa piosenki: Agnieszka Osiecka


Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij "zamknij", aby wyjść.

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>